فلاشینگ و کاربرد آن

هر نوع پوششی که بر روی آن خم‌کاری صورت گیرد و برای پوشاندن نقاط مختلفی نظیر ساندویچ پانل، سقف شیروانی، قرنیز پنجره و پشت بام استفاده شود را فلاشینگ یا گاتر می‌گویند. جنس آن از ورق آهنی گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم می‌باشد و با ضخامت‌های مختلفی بین 0/4 میل تا 5 میل توسط کارفرما و طبق نقشه تولید می‌گردد. معمولا طولی بین 2 تا 6 متر دارد و اکثرا بعد از تولید و قبل از نصب رنگ می‌شود. با وجود اینکه برای مکان‌های مختلف ابعاد و اندازه‌های متفاوتی از آن نیاز است لازم است که امکان ساخت در اندازه‌های مختلف وجود داشته باشد.

انواع فلاشینگ

فلاشینگ نبشی با زاویه نود درجه، به شکل ال و در دو نوع داخل رنگی یا بیرون رنگی ساخته می‌شود و برای پوشاندن محل تداخل دو دیوار یا سقف کاربرد دارد. در بعضی از آن‌ها شکل یک سانت از لبه‌های آخر نبشی‌ها به سمت داخل یا خارج خم‌کاری شده است تا باعث استحکام و زیبایی نبشی شود. فلاشینگ یو جهت درزبندی کامل ساندویچ پانل‌های سقفی، حاشیه ساندویچ پانل دیواری و مواردی که دیوار ارتفاع کمی دارد، به‌جای آهن‌کشی استفاده می‌شود و بسیار پرکاربرد است. فلاشینگ سه پله یا زد در حاشیه ساندویچ پانل‌های سقفی جهت زیبایی، جلوگیری از ورود نور خورشید به محل مورد نظر و لانه‌گزینی پرندگان به‌کار می‌رود. فلاشینگ تاج یا تیزه که از آن برای پوشاندن نوک سقف‌های دارای دو شیب بهره‌گیری می‌شود. از مشتقات آن فوم درزگیر و فلاشینگ زیره تاج است که جهت آب‌بندی و درزبندی کامل به‌کار می‌روند.

مزایای فلاشینگ

زیبایی نما، کاور درزهای اتصال دو قطعه، مانع پیچش باد در سازه جهت جلوگیری از کنده شدن پوشش اجرایی در سقف و ایجاد دیواره آب‌بند، درزبند، غبارگیر و هوابند مناسب سقف از جمله مزایای فلاشینگ است. شرکت آذین تهویه پارسیان با تجربه بالا در زمینه طراحی، خم، برش و نصب انواع فلاشینگ پشت بام، فلاشینگ پنجره و فلاشینگ نما با کادری مجرب و توانمند آماده ارایه خدمات با بالاترین کیفیت می‌باشد.

نکته اساسی درباره نصب فلاشینگ

سطح محل نصب فلاشینگ باید با سیمان به جهت مستحکم‌سازی صاف شود.

سطح محل نصب فلاشینگ باید با سیمان به جهت مستحکم‌سازی صاف شود.

ملات‌کاری محل نصب فلاشینگ باید کمی شیب به داخل داشته باشد تا آب باران یا برف بر سطح بیرونی دیوار نما نفوذ نکند.

همین‌طور در زیرسازی کف پنجره این شیب باید به بیرون باشد تا هنگام بارندگی آب به سمت بدنه دیوار نما یا داخل اتاق نفوذ نکند.

آب‌بندی قطعات فلاشینگ در هنگام نصب، با استفاده از چسب آب‌بندی یا بتونه‌کاری یا رنگ‌کاری انجام شود.

لبه بیرونی فلاشینگ باید به میزانی از دیوار فاصله داشته باشد که هنگام بارندگی قطرات آب از روی سطح فلاشینگ بر روی نمای ساختمان نفوذ نکند.

نکاتی اجمالی در رابطه با فلاشینگ

با توجه به اینکه فلاشینگ عمر طولانی‌تر از سقف دارد، بسیار مهم است که فلاشینگ سقف شما به عنوان بخشی از نگه‌داری سالانه سقف بررسی شود. این به تعمیرکار سقف شما اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که فلاشینگ کار خود را انجام می‌دهد و یکپارچگی فلز مناسب است و می تواند شما را از تعمیرات پرهزینه سقف نجات دهد و به رفع مشکلات فلاشینگ در آینده قبل از شروع آنها کمک کند. بررسی یکپارچگی فلاشینگ سقف توسط پیمانکار صورت می‌گیرد.

فلاشینگ سقف از قسمت‌های مهم سقف محافظت می‌کند. به یاد داشته باشید، فلاشینگ سقف برای هدایت آب از مناطق خاصی از سقف شما استفاده می‌شود. این نواحی در صورتی که به درستی محافظت نشوند، آسیب‌‍پذیرترین مناطق در برابر نشتی هستند. نصب فلاشینگ در هر جایی مانند دیوار، دودکش و پشت بام بسیار مهم است. تا زمانی که فلاشینگ به درستی نصب شده باشد، این قسمت‌های مهم بدون نشتی می‌مانند.

فلاشینگ قدیمی سقف لازم نیست با نصب سقف جدید جایگزین شود، در صورتی که سقف مکان را تعویض کنید نیازی نیست حتما از فلاشینگ های جدید استفاده کنید. البته نصاب باید ابتدا فلاشینگ‌ها را بررسی کند که آیا زنگ‌زدگی در میان اجزا وجود دارد یا نه؟ در صورتی که فلاشینگ هیچ گونه عیب و ایرادی نداشته باشد نیازی به نصب فلاشینگ جدید نیست. البته اگر تمایل به نصب فلاشینگ‌های جدید داشته باشید موضوع دیگریست.

نتیجه‌گیری

در صورتیکه مشغول ساخت یک ساختمان جدید هستید و یا تعمیر نمای آسیب دیده یک بنا را بعهده دارید، باید یک ساختار ایمن و اصولی جهت حفاظت از نما طراحی کنید. که یک راهکار عالی و مناسب استفاده از فلاشینگ نما است که سبب محافظت از نمای ساختمان در برابر نفوذ رطوبت، باران و باد می‌شود.

شرکت آذین تهویه پارسیان با تجربه بالا در زمینه طراحی، خم، برش و نصب انواع فلاشینگ پشت بام، فلاشینگ پنجره و فلاشینگ نما با کادری مجرب و توانمند آماده ارایه این خدمات با بالاترین کیفیت می‌باشد.

BUY NOW